A „béka” szó használata egyes növénynevekben általában a növény formájára, élőhelyére vagy kinézetére utal, emlékeztetve minket a békák élőhelyére vagy a testalkatukra. Ezek a növények különleges lehetőségeket kínálnak a kertészkedők és a természet szerelmesei számára, hogy valami igazán egyedi és érdekes kerüljön a gyűjteményükbe.
Békaliliom (Hemerocallis)
Habár a nevükben szereplő béka rész nem közvetlen utal a békákra, a békaliliomok (helytelenül a Hemerocallisokat néha így nevezik) kifejezetten érdekes növények. Ezek az évelők szívós és dekoratív liliomok, amelyek színes és mutatós virágokkal rendelkeznek. A „békaliliom” elnevezés inkább a köznyelv egyik csínytevése, amely egyedi hangzást kölcsönöz.
Békabogyó (Populus)
Az északi nyírfélékhez tartozó növény, melynek termései egyes vidékeken békabogyónak is nevezettek. Ezek a fásszárú növények különböző regionális elnevezésekkel bírnak, és létezhetnek helyi történetek vagy szokások, amelyek a „béka” szóval kapcsolatosak.
Békalencse (Lemna minor)
A békalencse valószínűleg az egyik legismertebb növényfaj, amelyben a „béka” szó található. Ezek az apró, vízi növények borítják a tavak, lassú folyású víztestek felszínét, és közkedveltek a békák körében, akik szívesen használják búvóhelyként. A békalencse gyorsan szaporodik, és részét képezi az élő vízi ökoszisztémáknak, segítve a biológiai egyensúly fenntartását.
Béka szívek (Alchemilla vulgaris)
Az angolul „Lady’s Mantle” néven ismert növényt egyes helyeken „béka szívű” néven is illethetik a növény leveleinek formája miatt, amely emlékeztethet a békákra. Népszerű dísznövény, különösen árnyékos kertekben, zománcoló hatású levelei miatt.
Békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae)
Ez a vízinövény szintén álló vagy lassan áramló édesvizekben található. A békatutaj hártyás levelekkel rendelkezik és gyökereit víz alatti talajba erősíti. Virágai általában fehérek, sárga középpel, és lebegnek a víz felszínén. Ez a növény segít az alacsonyabb vízszintek fenntartásában és ad egyfajta struktúrát a vízi élővilágnak, hasonlóan mint a békalencse.
Békarokka (Sparganium erectum)
A békarokka mocsarakban és nedves réteken elterjedt, jellegzetes, hosszú és szálas, szinte szálkás leveleivel és gömbölyded virágzatával rendelkezik. Gyakran találkozhatunk velük folyó menti zónákban. Segít stabilizálni a part menti talajt és menedéket nyújt a vízi rovarok számára.
Békafark (Hippuris vulgaris)
Ez a vízinövény a folyók, patakok sekély vizeiben, valamint a mocsaras területeken található meg. Egyenes, hengeres szárak jellemzik, amelyek alsó részükön a víz alatt, felső részükön pedig a vízfelszín felett találhatók. Sűrű lombozata és vertikális tagoltsága miatt kiváló élőhely kisebb vízi élőlények és gerinctelenek számára.
Békakonty (Listera ovata)
A békakonty, más néven nagy ökörjakabfű, egy évelő orchidea. Itthon erdőkben, erdei tisztásokon találkozhatunk vele. Zöld virágai jellegzetesen viseli névadóját, mivel kissé hasonlítanak a békák összetett végtagjaira.
Békakorsó (Nuphar lutea)
A békakorsó, vagy sárga vízitök, egy tavi és mocsári környezetben kialakuló sekély vízi növény. Nagyméretű, szív alakú levelei a vízfelszínen lebegnek, míg sárga virágai a víz fölé emelkednek. Ezek a virágok táplálékot és rejtekhelyet nyújtanak a rovarok és más kis állatok számára, és hozzájárulnak a vízi élőhelyek biológiai sokféleségéhez.
Békavirág (Butomus umbellatus)
Egy évelő növény, amely gyakran megtalálható vízi és mocsaras élőhelyeken. Rózsaszínű, csillag alakú virágai tópartokon és folyópartokon díszítik a tájat, és kikérik a figyelmet a növény nyári-nyárvégi virágzása során. A békavirág nevét vízi élőhelyéről és a békák iránti vonzódásáról kaphatta, akik gyakran találják meg pihenő- és búvóhelynek.
Összefoglalás
A „béka” elnevezésű növények gazdagítják természetünk biodiverzitását, és támogatják az ökoszisztémákat különböző módokon. Akár vízparti környezetben, kertekben vagy vad élőhelyeken találkozunk velük, mindegyikük különleges szerepet játszik a természet körforgásában.